Vítejte na stránkách věnovaných především HP FF, snad se vám tu bude líbit, snad se budete i vracet. Pokud po sobě zanecháte pár slov, budu moc ráda.
sova.

*Non-fiction

10. 12. Jak jsem hledala útulek

Pondělí v 18:50 | Paccia Domna
Sháníme pejska. Po úporných bojích se nám podařilo najít místo, kde jsou ochotni nám vydat psa, i když ho nechceme jen jako dekoraci na gauč. Dneska mi odpadl kurz, takže jsem se v nečekaně nabytých třech hodinách času rozhodla navštívit útulek a podívat se na pejska, kterého si chceme vzít. Ono se mi tam chodí blbě, když končívám od sedmi do osmi večer, a oni mají otevřeno od čtyř do pěti.
Ve škole jsem si na mapách našla adresu a zkoukla cestu. Něco přes čtyři kilometry, pohoda, dojdu. Na cestě hřbitov, očíhnu, vždyť mám spoustu času.
Hřbitov krásnej, trošku jsem se zdržela, ale pořád v dost slušné toleranci - byli jsme domluveni, že tam bude mezi půl pátou a pátou. Vyrazila jsem od hřbitova - po silnici, kterou jsem pokládala za cestu k cíli. Ukázalo se, že mylně. Skončila jsem v sousedí vsi. No nic, pořád čas dobrej, i když jsem byla zmrzlá, protože z jara byl najednou leden a chumelilo. Vzdálenost mezi vsemi (tenhle tvar jsem musela najít) jsem urazila za 15 minut, docela výkon - jednak jsem to chtěla stihnout na čas, jednak byla fakt ku***ská zima. Našla jsem ulici, co mi mapy vyhodily jako ideální. Za tratí, u té to mělo být. Taky že bylo, jenže z druhé strany a za protihlukovou stěnou, takže jsem šla až někam do háje, abych ji mohla obejít a vrátit se po druhé straně zpět.
Nakonec tedy najdu udanou adresu, zazvoním, vyjde paní a sdělí mi, že tady mají jen korespondenční adresu, že útulek je 2 km za vsí...
Takže nic, psa uvidím až v pátek, až si pro ni přijedeme. Aspoň vím, kam nemám chodit.

5. 12.

5. prosince 2018 v 19:47 | Paccia Domna
Tak ani čerti naše děti nechtěli.

Mimochodem - když jsem chtěla, aby žactvo připravilo program na výlet, byl to boj a nakonec jsem si to připravila sama. Ve chvíli, kdy máme naplánováno, mi aktivně hlásí, že v Rakousku můžou alkohol už od šestnácti.

29. 11.

30. listopadu 2018 v 19:47 | Paccia Domna
Že je mám zítra na suplování, to si všimnou dvě minuty po zveřejnění. Ale jaký děláme cvičení, to nezaregistrujou do konce hodiny.

27. 11.

27. listopadu 2018 v 22:22 | Paccia Domna
Chlapec, co pořád zjišťuje, kam chodím cvičit, mi včera ráno přinesl vlastnoručně pečené sušenky. A dneska o němčině před dvěma třídami zjišťoval, jak mi chutnaly.

Protože nám někteří starší studenti zlobili lehce přes čáru, byli jsme donuceni k dozorům (dohledům?). Úterky jsou moje. Takže si tak jdu chodbou, až dojdu k prosklené kuchyňce, kde je nashromážděná tato skvadra. Projdu okolo podruhé, pět čtvrťáků je nalepaných na sklo a ťuká do něj prsty. Já vím, že mám pedagogicky působit, ale vydržte se nesmát. (Kolegyně v kabinetu to vydržely - chodily na ně řvát, protože jim to ťukání lezlo na nervy.) Když jsem šla kolem potřetí, seděli tři za sklem a smutně koukali ven, jako skrze mříže. Už jsem to nevydržela, vyfotila je a hodila na školní facebook. Toliko já a dozor.

15. 11.

16. listopadu 2018 v 0:03 | Paccia Domna
Když vám googlisti aktualizujou pracovní mail a vy strávíte půlku večera tím, abyste to vrátili víceméně do původní podoby...

7. 11.

7. listopadu 2018 v 23:32 | Paccia Domna
Emma Thompson (představitelka Sibyly Trellawneyové) dnes byla povýšena do šlechtického stavu.

To já vyrazila do kina - a hned po filmu letěla do školy, protože ti naši zase nezakódovali (a taky nejen že nezamkli, ale rovnou nechali i dveře otevřené na zarážku a rozsvíceno). Nicméně notebook mi nikdo neukradl, takže dobrý.

6. 11.

6. listopadu 2018 v 19:50 | Paccia Domna
Už od začátku školního roku se ze mě jeden student snaží vytáhnout, kam chodím cvičit, a vyhrožuje, že jednou na to přijde. Nemám to srdce mu říct, že minimálně celá jedna třída už to ví, protože s jednou studentkou se tam pravidelně potkáváme v šatně.

28. 10.

28. října 2018 v 15:26 | Paccia Domna
Jestli vám ode mě přišel dnes v noci mezi druhou a třetí nějakej divnej mail s linky, tak neotvírat, někajej zmrd z Mexika mi hacknul účet.
A já abych si dobila kredit na mobilu, protože jsem obepisovala lidi... Na druhou stranu - uvědomila jsem si, jak je fajn, že se bavím s tak málo lidma, protože co jsem tak letecky zkontrolovala nějaké adresy, kam to ode mě letělo, většina byl staré kontakty z aukra a různé shopy. A taky jsem aspoň zjistila, které adresy už nefungujou, protože se zprávy vrátily jako nedoručitelné.

4. 10.

4. října 2018 v 21:57 | Paccia Domna
Povedlo se mi, že jsem tři dni po sobě chytla hodiny, kde se cvičily břišní svaly.
Teď jsem si kýchla.
Už to nikdy neudělám.

3. 10.

3. října 2018 v 21:46 | Paccia Domna
Dnešní ranní trošku dada družina. Něco se mi povedlo - otevřít okno nebo něco podobně velkolepého.
Žáček A: Vy jste čaroděj!
Žáček B: Mág je taky čaroděj.
Žáček C: Hm, mák... Mák já nejím.
A: Ty nejíš mák?
D: Ani nudle s mákem?
Prostě od kouzelníka jsme v nudlích, ani nevíte jak...

Večer jsem vyrazila na náměstí na koncert. Přijdu tam, postavím se, přijde chlap jak hora: "Slečno, mně je normálně zima za vás! A to jsem nabalenej!" Tak jsem mu poděkovala, že je to od něj milý. Zahráli první písničku a chlap je zpátky a nese mi kelímek horkýho čaje, že to snad pomůže. Jsem na něj překvapeně tak čučela, že jsem se nezmohla vůbec na nic a nechala si kelímek vrazit do ruky a do druhý dva cukry.

20. 9.

20. září 2018 v 12:13 | Paccia Domna
Můj mail na začátku roku: Nasdílela jsem vám každému formulář v google dokumentech. Prosím, vyplňujte mi to v tom. Pokud někdo mermomocí chcete word, řekněte mi, mám to ve wordu a pošlu vám to. Hlavně mi to nepřetahujte mezi sebou, ono mi to pak vždycky rozhodí formát.
Pak jsem potkala Visiona, tak jsem mu to řekla. Že to čet a neni debil.
No, tak hádejte, kdo jedinej mi to hodil přes word a rozesral mi tabulky...

13. 9.

13. září 2018 v 21:53 | Paccia Domna
Když se svěříte s nějakou utopií, a dotyčný vás v tom, místo toho, aby vám to rozumně rozmluvil, na což čekáte, začne vehementně podporovat...

12. 9.

12. září 2018 v 23:53 | Paccia Domna
Nejdřív se muselo rychle všechno vykátit - a teď si stěžujou, že jsou všude klády. Slovy našeho STBáckého imigranta: "sorry jako..."
Já už na ty zprávy nesmím koukat.

11. 9.

11. září 2018 v 20:11 | Paccia Domna
Zprávy: "A takovéhle výstavní hřiby najdete už metr od silnice!"
Kdo proboha sbírá houby u silnice? Fuj...

5. 9.

5. září 2018 v 21:49 | Paccia Domna
Dnes jsem absolvovala první hodinu se spojenou sedmou až devátou třídou na základce. Hned potom jsem oznámila v kanceláři, že ve středu a v pátek chodím do školy opilá. Tečka.

29. 8.

29. srpna 2018 v 17:27 | Paccia Domna
Trocha matematiky na vysvětlenou ke včerejšku: Oficiálně učím osmnáct hodin týdně - čtyři ročníky SŠ po třech hodinách týdně, 3 třídy základky po dvou hodinách týdně. Vše spojeno do celkem OSMI hodin týdně. Během těchto osmi hodin samozřejmě musím stihnout osmnáct, protože v ŠVP jsou předepsány výstupy. Oproti loňsku mám tři třídy navíc a o tři hodiny týdně míň.

28. 8.

28. srpna 2018 v 18:58 | Paccia Domna
Šestihodinovej seminář o zvládání vzteku za mnou. Teď bych potřebovala něco na deprese.

Podrobněji: Na semináři o vzteku vedle mě seděla paní, díky které jsem pochopila, proč nás ti studenti nesnáší. To byla karikatura učitelky jak vyšitá. Diagnóza učitelka v celé své kráse. Vztek jsem měla už po čtvrthodině. Seminář byl šestihodinovej.
Když jsem po třetí dorazila do školy, zjistila jsem, že se vracíme k modelu spojených němčin, tzn. 1R+2R a 3R+4R. Prvák začíná od píky, tzn. že druhák spí, protože to zná, a během toho roku zapomene, co jde. Pak přejde do třeťáku, kde je spojený se čtvrťákem, který se připravuje na maturitu (vždy se někdo najde), takže spí znova, protože nemá ani ánunk, vocogo, protože dvakrát absolvoval prvák, z čehož jednou to prospal. Abych měla aspoň nějakou změnu, dostala jsem základku, kde mám spojenou 7., 8., a 9. třídu - kde sedmička začíná od píky a osmička a devítka by měly být každá někde jinde... Krom toho, že to fakt už zní jak zoufalá groteska, kde nevím, co mám dělat, aby to aspoň pro někoho k něčemu bylo, je to sranda i finančně - oficiálně bych měla mít 18 hodin týdně, mám 8. Jsem placená od hodiny... Copak se za těhle podmínek má někdo přetrhnout? Když si s nima budu pinkat míčkem o zeď, budem na tom stejně, jako když se pokouším učit a stihnout tři různý skupiny v jedný hodině. V cizím jazyce, kde by měl s nimi člověk opravdu aktivně pracovat celou dobu. A člověk fakt nemusí být génius, aby viděl, o kolik touhle komedií přijde.

27. 8.

27. srpna 2018 v 20:19 | Paccia Domna
Poslala jsem svým studentům krátký nástin příštího týdne. Obratem mi přišel dotaz, jestli už jsou k dispozici žádosti o uvolnění z TV. Jo, jsou to moje děti :)

23. 8.

24. srpna 2018 v 0:04 | Paccia Domna
Seděla jsem ve škole a koukala z okna. Bouřilo, tak jsem hlídala, kdy uvidím kapky - měla jsem samozřejmě otevřená střešní okna. Najednou opravdu začalo kapat. Vyběhla jsem do kanceláře, jestli si můžu doběhnout zavřít okna, do čtvrthodinky jsem zpět (čekal mě pohovor s ředitelem). Už pršelo docela hezky. Vyběhla jsem do bytu - dveře do pokoje otevřené. Že bych ráno nezamkla? Vejdu dovnitř, na posteli sedí správce a měří lištu. "To nic, já jsem hned pryč". "To nevadí, já taky, já jdu jen zavřít okna." Zvedne hlavu, koukne, jak dovnitř stříká (zase takovej vostřák, abych měla okna úplně vyklpený, když tam nejsem, nejsem), "hm, to asi jo, no..." A pak se mi někdo diví, že nemám chlapa. Zabouchla jsem všechna okna a běžela v dešti nazpět. Asi 30 m od našeho průchodu najednou koukám - na ulici dešťová clona. Vždyť přece tolik neprří, říkám si. A pak vidím, jak se ta clona blíží. A pak jsme se potkaly - v tu ránu jsem byla úplně durch, do školy jsem dorazila, jako bych cestou spadla do rybníka. Všichni se mi zasmáli, během dvou minut přestalo pršet a já šla na pohovor k řediteli o svém budoucím směřování a platu.

22. 8.

22. srpna 2018 v 21:06 | Paccia Domna
Teze: Online dokumenty jsou přístupné kdykoli a odkudkoli, snáze editovatelné, ekologičtější a ušetří se za materiál.

Ehm...
1) Když máte pomalejší připojení, na google disk a jakoukoli práci v dokumentech můžete zapomenout - i když se vám to náhodou načte, ve chvíli, kdy se to poosmý zastaví, protože ukládá změny (který neuloží, protože selže připojení), se na to člověk stejně vys*re.
2) Pokud jste ten dokument nevytvořili a pouze vám ho kdysi někdo nasdílel, pokud neznáte název či klíčová slova, nikdy ho nenajdete. Nikdy. Když má ovšem google svůj den, nespasí vás, ani kdybyse ho znali zpaměti. Jednou jsem hledala jednu měsíční statistiku a on mi tvrdošíjně nabízel dokument "biologie-buňka".
3) Formátování. To je něco, co tu neexistuje. Ve chvíli, kdy potřebujete vložit něo sofistikovanějšíh než "a" anebo "5" a zarovnat to do bloku, vpodstatě máte smůlu. Pokud se to pokusíte zkupírovat z wordu, libre office a pod, google opět všechno rozes*re (mimochodem - to je jeho velice oblíbená funkce). Vpodstatě pokud chcete cokoli zkopírovat, vys*rte se na to. Rychlejší je to přepsat a vytvořit od píky. Pokud jste matematik a musíte pracovat v google dokumentech, prostě to vytvořte ve wordu, vyfoťte a vložte obrázek. Google schopnostně končí u "+".
4) Proti tvrzení, že když je to online, ušetří se papír a inkoust, se nedá nic namítnout. Dokud nezjistíte, že polovina dokumentů, co jste vytvořili, musí být kvůli jistým úřadům náležitě zazálohovaná. Fyzicky. A pak vám přijde inspekce a tisknete ÚPLNĚ všechno, protože báby umí ovládat kávovar, ale ne počítač. Slyšela jsem zvěsti, že v jednom podniku od doby, co přešli na online dokumentaci, stoupla spotřeba papíru šestinásobně.

Tohle všechno jsou ale věci, nad kterými jsem se tu rozčilovala několikrát. Tenhle týden jsme to povýšili na novej level.

Náš zřizovatel a správce kvůli GDPR smazal všechny účty, od nichž neměl podepsané GDPR (Teď si vybavte, kdy GDPR vstoupilo v platnost - já to vím na den, protože jsem měla narozeniny, přinesla jsem do školy chlebíčky a kolega se mě zeptal, co slavím - řekla jsem mu, že den vstupu GDPR v platnost. Věřil mi to fakt půl dne! ). Bez varování, prostě je zrušil. Dobře, přišli jsme tím o kontakty na většinu absolventů - je to trapné, ale tak budiž. S nimi ale smazal naši bývalou sekretářku. Odešla před dvěma roky, byla tam skoro od začátku. Nějak mu ale nedošlo, že když smaže účet, smaže všechno, co bylo pod tím účtem vytvořeno (to víte, ajťák, jak by ho to mohlo napadnout), takže jsme z minuty na minutu přišli o polovinu seznamů, kontaktů, statistik, evidencí, FORMULÁŘŮ, SE KTERÝMI SE DENNODENNĚ PRACOVALO, smluv apod. Jeho reakcí bylo, že tohle je jedna z těch chyb, kterými se člověk učí.
Asi mu pošlu diplom, inteligentovi vyučenýmu. Jeden formulář sem nebo tam, když už to musím matlat všechno od píky nanovo...

PS: A to ještě musíme pracovat pouze v google dokumentech, neexistuje, abychom něco měli na disku v počítači nebo flashce. Umíte si to s něčím takovýmhle nad vámi vůbec představit?
 
 

Reklama