Vítejte na stránkách věnovaných především HP FF, snad se vám tu bude líbit, snad se budete i vracet. Pokud po sobě zanecháte pár slov, budu moc ráda.
sova.

Moje dozvuky S04E03

17. ledna 2017 v 18:00 | Paccia Domna |  *Sherlock
Protože jsem se vracela i za předchozími epizodami, vrátím se i tentokrát, i když v podstatě není moc co řešit (i když pořád nevíme, co to vlastně psal John Sherlockovi).Takže si to shrňme. Nechci hodnotit epizodu, jestli byla špatná nebo dobrá. Co jsem koukala různě na reakce, zvedla se dost velká vlna negativity - to už den předem, kdy to půlka diváků zkoukla rusky, a pak jen řešili, jestli to byla fejková epizoda nebo skutečná. Když to další den uteklo anglicky Turkům, začalo být jasno. Aspoň některým. Někteří doufají doteď. Pokud jde přímo o mě, je mi jasné, že ji časem vezmu na milost. Třetí řadu jsem vzala na milost taky teprv teď. Zatím se k ní stavím tak, že prostě "i tis chat i tis" (zkuste si napsat ve wordu "it is what it is"). Kdyby to bylo v jiném seriálu, tu epizodu přijmu jinak a určitě mnohem lépe. Ale tady? Celkově mi to přišlo úplně mimo. Přišli jsme o případy, dostali jsme něco jako Saw a Kruh v jednom, ovšem zakončené několika happyendy. Celkově ta ztráta případů mi přijde jako velká škoda a velká chyba. Chápu, že všude je spousta detektivek a detektivních seriálů a není v tom nic moc originálního (ten zabil toho, chtěl se z toho vyvlíct a chytli ho; ten ukradl tohle a chytli ho), ale… je to Sherlock Holmes! Synonymum pro detektiva. Koukáme na to, protože chceme vidět detektiva! Chceme vidět, jak geniálně dopadne padoucha. Když koukáme na Jamese Bonda, chceme vidět šílené honičky v autech, výbuchy, nereálné akce, ne drámo à la MacGyver sám doma v rodinném domě, kde se jen strachy klepete, kdy z hlavního záporáka vypadne, že je Bondův ztracený bratr (tahle hrůza se pak vrátila později). Chcete koukat, jak balí ženský, chcete slyšet "Bond. James Bond", "Protřepat, nemíchat", ne se zabývat tím, jestli na to už není starý a jestli není na čase se usadit, jestli to má všechno smysl a jestli… Je to Bond. Agent Jejího Veličenstva s povolením zabíjet. 007.

Chápu, že tvůrci měli svou vizi, chápu dokreslení vývoje/proměny Sherlockova charakteru, a to hlavně v narážkách na první epizodu, které byly chvílemi tak polopatické, až jsem měla tendenci si říkat "jojo, to mi došlo, jedem dál!" ("proč by v poslední chvíli svého života myslela na svou dceru" X "John má dceru, možná by se chtěl rozloučit"; "he is a good one"…). Mám ráda aluze, ale radši si je najdu sama nebo si radši přečtu nějaké články a teorie, kde mi je někdo ukáže (v tomhle ohledu doporučuju film The Private Life of Sherlock Holmes z 1970, kde potkáte jak kytičku ve vlasech, tak Mrs Ashdown - jedno z Maryiných alias a celkově je ten film nedoceněný klenot, kde jen sedíte a říkáte si "jo, tady to vzali"). Ten zážitek je pak úplně o něčem jiném, než když vám nahážou flashbacky a skoro napíšou na obrazovku then a now. Sherlock je jedna z věcí, kterou vím, že uvidím vícekrát, takže nějaké easter eggs, které odhalím až později, spíše ocením. Když je mi všechno naservírováno jako na zlatém podnose, není důvod na to koukat podruhé.

Co mě zklamalo nejvíce, byla Eurus. Po prvních dvou epizodách jsem čekala důstojného protivníka, zajímavou ženskou postavu, manipulátorku, někoho, kdo se dokáže vyrovnat Moriartymu (od Jima tu nebylo nic víc než jednorázovky). Tady o tom sice mluvili, jak byla brilantní, ale… V podstatě, kdyby nám to neřekli, co bychom viděli? Cvoka s nějakou nedefinovanou poruchou, co prý nějak dokáže všechny zmanipulovat, co si upravil Alcatraz na Hunger Games a ani to nechce dotáhnout do konce, načež dojde k nějaké regresi, celá osobnost je zapomenuta (asi), přestane mluvit a jen hraje na housle s Sherlockem, protože si přece od malička chtěla hrát s Sherlockem. Holmes family reunited.

Co jsme zjistili dál?

 • Mycroft má sice upgradovaný deštník, ale když přijde na věc, nefunguje. Ze života. Třeba my takhle máme škole repráky. Jsou ve třech učebnách ze čtyř, kde učím. Fungují v jedné. Hádejte, kde jsem nejméně.

 • Celý barák má luxusní, ale kuchyň a ledničku pravděpodobně udržuje v bídném stavu, protože tam asi bere návštěvy, když chce ukázat, jak musí státní úředníci živořit. A že potřebují přidat. Chápu, taky chodím do školy s šest let starým notebookem a mám mobil za šest stovek, co neumí ani smajlíky.

 • Pořád nevíme, co napsal John Sherlockovi v prvním díle.

 • Nevíme, co je mezi Mycroftem a Lady Smallwood. Díkybohu. (Třeba se jen snaží zjistit, jak se ta ženská vlastně jmenuje, viz již zmiňovaný odkaz.)

 • Sherlock i John dokážou před bombou vyskočit z okna a ani si neodřou koleno. Mycroft to dá i po schodech. A Sherlock dokáže holýma rukama rozmlátit rakev, takže buď je fakt frajer, nebo si v Anglii radši nekupujte ani štokrle.

 • Moriarty a Mary si zaslouží naši plnou úctu, protože při jejich produkci videí a vzkazů pro budoucnost je s podivem, že vůbec něco zvládli udělat v přítomnosti. Na druhou stranu to vysvětluje, že si Jim mohl hrát na profesionálního herce - ten chlap beztak někde musel mít vlastní filmové ateliéry.

 • Kdo pořád posílá ta videa? Máme někde dalšího hráče, který má doma filmový archiv? (Jimovy ateliéry, s. r. o.? Bod pro spojení Mary a Jima? Že by?)

 • Mary je největší shipper, pokud jde o případ Johnlock. Kam se hrabe Mrs Hudson. A nemusí to být ani Johnova projekce, Mary to ze záhrobí zvládne prostřednictvím bezpočtu DVD levou zadní sama. Člověk se až diví, že si Johna vůbec brala a nenechala své chlapce z Baker Street, ať se k sobě sestěhují, jen co vstal Sherlock z mrtvých.

 • Pes byl kluk. Takže když Sherlock koukal na tu psí misku, aby si oživil paměť, znamenalo to, že toho chudáka Holmesovi unesli, věznili a dávali mu žrát do psí misky? Je v tý rodině vůbec někdo normální? Ty děti prostě neměly šanci!

 • Neměl by doktor rychleji poznat lidské kosti? (Sorry, ale podle lebky už to dám taky. A viděla jsem Kruh - vím, co za kosti je ve studnách.) Ale tak živého taky nepoznal. Jenže předtím ho srazili na kole. No, dobře, teď ho předtím uspali. Tak teda aspoň oceníme, že se v té studni neutopil, dokud byl v bezvědomí.

 • Jak se jim povedlo přistát na té lodi v takovém nečase, nenápadně a jen s jedním klapnutím? Mycroft má snad vlastní UFO… Tak proto nemá na jídlo!

 • A co ta černá perla? A co ta ženská z Interpolu? To jako fakt? Jenom proto, aby se prošla po schodech a Sherlock řekl Lestradeovi, že pro něj není ta pravá? Vážně? Po tom, jak si nás vychovali, že každý detail se počítá, tak nám nahážou tunu postav a informací, které prostě máme ignorovat? V tomhle myslím, že už na sebe pánové dost dojeli a fanoušci je se svými teoriemi strčili do kapsy.

 • Nebo Černá perla jako kapitán Sparrow a Piráti z Karibiku? :D

 • Eurus dokáže být roztomile a osudově krásná (první díl), dokáže z ní běhat mráz po zádech (2. díl), ale nakonec se stejně nemůžete rozhodnout, jestli je to Samara nebo Olsenka z Avengers. Mimochodem Sian Brooke jsem zatím viděla jen tady a v Hamletovi jako Ophelii a asi si najdu něco, kde hraje někoho příčetnýho, jsem na ni docela zvědavá. (Na druhou stranu ten dialog pomocí společné hry na housle se mi opravdu líbí.) Ohledně Eurus celkově mám dost smíšené pocity. Myslím, že kdyby tu dostala více prostoru, ne jen jednu epizodu, mohlo to být opravdu PSYCHO (jeden horror do třetice). Ale co, stejně je nádherná.

 • Tvůrcům se povedlo najít další malý dítě, co vypadá jako malej Moffat (malý Sherlock z Magnussena). A malej Mycroft je taky malej Moffat. Moffati. Moffati všude.


Podle tvůrců měl být celý prozatímní seriál v případě pokračování jen jakýmsi prequelem, vytvořením backstory pro jednotlivé postavy. Pokud by to tak být mělo a pátá řada by opravdu vznikla, doufám, že bychom se zase vrátili hezky na začátek k případům. Každopádně pokud pokračování nebude, tvůrci nás ohleduplně nechali v rozpoložení, že je nám to v podstatě jedno. Zatím se nic neví, pravdou ale je, že sledovanost posledního dílu prý byla na BBC na Sherlocka dost nízká.

Na druhou stranu by byla škoda, kdyby už nic nebylo, protože fandom Sherlocka je naprosto kouzelná skupina lidí a všechny ty konspirace by mi chyběly. Moje bývala žačka mi psala - "Jsem si myslela, že už nesleduju žádný sherlockovký blogy, ale když to začalo, bylo to najednou všude." A to je krásný. Jen prosím už nikdy žádný epilogy!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lenka.strelenka lenka.strelenka | Web | 17. ledna 2017 v 22:48 | Reagovat

hezky řečeno! :-) vrátím se a něco ti sem k tomu napíšu ... doufám :D

2 P. D. P. D. | 17. ledna 2017 v 22:54 | Reagovat

jojo, jen sepiš. si počtu ráda :-)

nejhorší je, že asi tu epizodu přijmu dřív, než jsem si myslela, protože na to všichni nadávají a můj přirozený instinkt je v tom případě stavět se do opozice :-D  :-D

3 FelixE FelixE | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 12:29 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

4 evi evi | Web | 24. ledna 2017 v 17:13 | Reagovat

Hezky jsi shrnula i moje pocity po dokoukání třetího dílu - nejtrefnější je ta poznámka, co asi Mary a Moriarty stihli za života, když jen točili, točili a točili ta posmrtně promítaná videa:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama