Vítejte na stránkách věnovaných především HP FF, snad se vám tu bude líbit, snad se budete i vracet. Pokud po sobě zanecháte pár slov, budu moc ráda.
sova.

Jako len?

12. listopadu 2012 v 16:37 | Paccia Domna |  *Proběhlo mi hlavou

***V rámci jazykových přednášek jsem již dvakrát absolvovala příspěvek, kde se přednášející krátce zmínili o přirovnání "jako len" a jak bývá špatně přeloženo z anglofonní literatury. Když ale ukázali příklady z kurpusu, které mi v první chvíli (ani ve druhé - a vlastně ani teď) nepřišly nikterak divné, chtě nechtě jsem si musela přiznat, že bych se asi měla zastydět. Svítily na mě dva zvýrazněné příklady "oči jako len" a u nich obrázek očí Edwardovy barvy, když zrovna někde vycucnul srnku. Následně jsem se dozvěděla, že v našem kulturním prostředí je obvyklé spojení "vlasy jako len", což je barva zhruba zlatožlutá, žlutookr, prostě nějaký odstín blond, protože přirovnání opíráme o barvu suchých rostlinek připravených ke tkaní, kdežto anglofonní oblasti vycházejí z barvy kvítků, tudíž jejich obrat bychom měli překládat např. "oči jako pomněnky". Nevím, jak jste na tom vy, ale "oči jako pomněnky" bych nenapsala do ničeho vážněji míněného pro čtenáře starší deseti let, protože mi to leží na úrovni jako "rty jako jahůdky". Ta barva je pro mě osobně pro lidský organizmus tak nepřirozená, že mi končí pohádkovými vílami a princeznami (a Zlatoslavem, ale za to může JKR a Medek), zatímco "oči jako len"... Prostě ta tlumenější modrofialová barva mi vyhovuje víc a jsem ochotná ji akceptovat.

Kořeny mé ignorace vůči vlastním kulturním tradicím jsou ale vystopovatelné někde trošku jinde, než jak jsem tu naznačila, a já vím i přesně, kdy a jak to celé vzniklo. Když jsem byla malá, kolem silnice nám kvetla právě drobná kvítka lnu, který se vysypal z aut vozících semena na pole. Doteď si pamatuju, jak mě tyhle kytičky okouzlily, a když se řekne len, první, co mě napadne, jsou rozkvetlé rostlinky v trávě. Nikdy jsem neviděla len připravený ke tkaní, dokud jsem ho negooglila, a asi ani nikdy neuvidím. Kde bych tedy mohla přijít k nějakému základu pro svou představivost, o který bych se mohla dál opřít? Spojení "vlasy jako len" jsem sice znala, ale primárně to ve mně vždy budilo (a podvědomě stále budí) spíše dojem hmatového vjemu, pravděpodobně pod vlivem spojení "jako hedvábí", "jako satén".

Abych se ale neplácala jen ve svých vlastních problémech s vnímáním toho, jaké vlastně jsou věci jako len, udělala jsem si soukromý miniprůzkum. Potěšilo mě, že většina lidí jsou stejní ignoranti jako já. Asi doma taky nepředou.

Nutí mě to ale k otázce, zda je opodstatněné chápat spojení "oči jako len" jako chybu, když si většina lidí onu představu stejně nejprve spojí s kvítím a u vlasů potom chvíli tápou, protože se jim nezdá, že by to děvče fakt chodilo s modrou kšticí. Pokud se nám jeden význam vytrácí, protože již nám k němu chybí osovní zkušenost) a druhý bezproblémově funguje, nevidím důvod, proč nový význam pranýřovat a kritizovat překladatele, že svou práci odflákli. Samozřejmě pokud by k tomu došlo u spojení "blue as periwinkle" (modrý jako brčál), úsměv to vyvolá skoro u každého, protože brčálově zelenou máme všichni hluboce zažitou - i když ruku na srdce: kdo víte, jak vypadá brčál? (Odbočka - v prváku na vysoké jsme v lexikologii řešili nějaký úkol a já vyrukovala s termínem "svinibrodská zeleň" - to víte, na základce letěly Rychlé šípy - a vyučující na mě zůstala zírat, protože to nikdy neslyšela. A většina děcek s ní. hádala jsem se o ni dlouho a vyhádala si ji, jde přece o princip, tam se necouve, nicméně zviklali mě tehdy natolik, že jsem zapochybovala, a jen co jsem vylezla ze třídy, psala jsem sms své bývalé třídní z gymplu, ať se mi zeptá výtvarkáře. Hodně mi tenkrát s vysvětlením, že je to lomená zeleň, pomohl.)

Podobně osobně vždy lehce zaváhám u přirovnání, že je něčeho "jako šafránu". Jedinou mou zkušeností se šafránem a jedinou příležitostí, kdy ho vídám, jsou televizní reportáže, kdy ukážou louku rozkvetlou od nevidím do nevidím - a pak si držte představu, že "jako šafránu" znamená "fakt málo".

zdroje obrázků:
http://syroovka.blogspot.cz/2012/07/modra-barva-pivonkova.html
http://www.nasehobby.cz/tkani-na-tkalcovskem-stavu/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Při přirovnání "jako len" si vybavíte

žlutou 49.1% (539)
modrou 50.9% (558)

Komentáře

1 JSark JSark | 12. listopadu 2012 v 17:09 | Reagovat

Ja neviem, možno som divná (a ani si nepamätám, kedy niekto prirovnal oči / vlasy k ľanu, v akomkoľvek farebnom prevedení), ale ľan ako žltú mám zafixovanú. Ale možno je to len tým, že som doteraz fakt nevedela, ako vyzerá kvet ľanu. :-D

2 P. D. P. D. | Web | 12. listopadu 2012 v 18:45 | Reagovat

o, ty ne... ale já. :-D  já to mám zafixovaný blbě :-D

3 JSark JSark | 12. listopadu 2012 v 19:08 | Reagovat

Inak musím ti poďakovať, všetky tvoje články mi vždy zdvihnú náladu, aj teraz sa konečne usmievam a to je čo povedať, dnes bol deň blbec. Najskôr absolútne imbecilní príbuzní, potom jeden imbecil, na ktorého nepublikovateľne nadávam. Aby som trochu objasnila, u nás je tzv. reedukačný domov, ľudovo zvaný pasťák, kde bohužiaľ robí jeden otcov známy, ktorý s tými mladými delikventmi ako na potvoru chodí okolo nášho domu. A ako na potvoru sme sa dnes stretli, samozrejme naši hafani vonku pri plote, a ten kretén začal svojím mrňavým lapkom vysvetľovať, že máme toľko psíkov, pretože ich predávame a že sú úplne mierumilovní, môžu si ich pohľadkať... Mohol im rovno nakresliť plánik, kadiaľ cez plot. 8-O :-? Keby som aspoň mohla povedať, že nie sú mierumilovní, že kúšu kade chodia. Ale povedz niečo také, keď sa tí naši somári tetelia blahom z škrabkania za ušami. O_O Ach jo. Sorry za ten výlev, ale musela som to zo seba dostať. :-!

4 P. D. P. D. | Web | 12. listopadu 2012 v 19:31 | Reagovat

to je fakt idiot. jako naše annie taky vyskakuje na plot a šťěká a cizí se jí bojí, ale jinak je to to samý - důvod bát se já má člověk jen po dešti, když je bahno. ale tak proto psa máme, aby se k nám necoural kdekdo. předtím jsme měli takovou všelijakou pouliční směsku, bylo to malý, pouštělo to sice hrůzu, ale taky se našli pitomci, kterým přišli roztomilý - jenže ten náš zmetek by fakt pokousal, pak už byl agresivní i na nás, tak holt musel jít. annie je mírumilovná, ale naštěstí je velká, tak se lidi radši zeptají, než se o cokoli pokusí. navíc jak bydlíme na samotě, tak pes je opravdu nutnost. jednou nám dokonce naši milí romští spoluobčané vlezli až do baráku, asi obdivovat venkovské bydlení (nebo jak si vysvětlit  tu kulturní návštěvu) - tenkrát byla baba docela v šoku, protože u nás není možný najít místnost, kde by někdo nebyl - takže oni čučeli blbě na nás a my na ně. naštěstí vypadli a v pohodě, ale člověku to fakt přidá na pocitu bezpečí. ..
za výlevy se nevymlouvej, já tu taky občas mívám velice upřímné projevy, hlavně když jsem doma už déle jak půl dne. jakmile není na facebooku nikdo, komu si postěžovat, tak jen koukám, jestli spustit tady (a riskovat, že mi všichni zdrhnou, protože jsem hysterka) nebo na sibilu, kam sice nikdo nechodí, ale brácha zná link... :-D  :-D  nebo to přistane colleen ve schránce, ať má při psaní nějaké oživení

5 JSark JSark | 12. listopadu 2012 v 19:47 | Reagovat

Nezdrhneme, pokojne si vylievaj, čo chceš. :-D S rómskymi spoluobčanmi máme našťastie pokoj, väčšia menšina je v susednej obci, ktorá je už také menšie mestečko. Ale čo viem, tiež je to viac-menej v pohode. Skôr v okresnom meste bol prípad zlých susedských vzťahov, bolo to pretriasané aj v médiách. Občas nám tu prebehnú takí podomoví predajcovia všetkého možného, ktorí sú väčšinou počernejší, tak to hneď miestny rozhlas vrieska, aby si ľudia dali pozor. 8-O
No hej, pes nás má chrániť pred zlodejmi. Ale kto pred nimi ochráni psa? :-?

6 P. D. P. D. | Web | 12. listopadu 2012 v 19:57 | Reagovat

u nás sestra. ta už kvůli annii ubalila ránu i většímu psovi. říkala, že pak měla strach, že ji sežere, ale pes byl asi v ještě větším šoku než ona... :-D

u nás taky necourají jen oni,často jsou tam všelijaké existence české národnosti ("rozbil se mi kamión" - jednou jsme měli tři za týden), co nám třeba courají po dvoře a za barák, hlavně v létě je to šílený, to musí být nonstop zamčeno..  jednou nám po diskotéce v sousední vsi nějakej pitomeček málem spadl do sádky - máme ji na zahradě, přikrytou shnilými prkny - a rána tam byla dost hluboké stopy. myslím, že dotyčný byl střízlivý zatraceně rychle, protože odsud by se sám asi stěží dostal. jednou nám kradli za humny králíky (ale to byl někdo místní, o to je smutnější), ten se nám málem zabil v zahradě... jak na to koukám, ta naše zahrada nosí smůlu... :-D

7 JSark JSark | 12. listopadu 2012 v 20:07 | Reagovat

Tak až také problémy našťastie nemáme, sme trochu od ruky, nad nami je už len pár domov, kolónia záhradkárov a hory (Malé Karpaty). Skôr býva problém, keď je nejaká väčšia akcia v lese alebo na lúkach (najčastejšie hasičská vatra alebo niečo u záhradkárov), to nás do rána budia ožrani smerujúci domov. :-!
Králiky nám ukradli pred 10 rokmi - keď sme boli majstri v hokeji. 8-O Asi chcel niekto oslavovať. :-D Ale inak nič, ešte aj ovocie pod záhradou zostáva nedotknuté - až mnou. :-P
Skôr sa bojím, že takíto výrastkovia nám ich ukradnú v nádeji, že sú cenní. :-x

8 P. D. P. D. | Web | 12. listopadu 2012 v 20:13 | Reagovat

snad ne.. ale stejně je ten chlap idiot. copak vůbec nemyslí? vždyť s nimi pracuje, tak by snad měl vědět, čeho jsou schopný..
no, jestli máte králíky... :-D k nám se lidi extra bojí chodit, když zabíjíme králíky a annie má čumák od krve (kdo může vědět, od čeho, že? :D )

9 JSark JSark | 12. listopadu 2012 v 20:21 | Reagovat

Už nie, to mala stará mama.
Ten chlap je idealistický idiot. :-?
To by bola fotka, s krvavým čumákom, ani nie tak na net, ale na takú tú tabuľku, čo býva na bráne. To by si všetci dali ešte väčší bacha. :-D
To je nápad - naši majú krvavú hubu, keď otec privezie mäso z bitúnku, než to naláduje do mrazáku, tak vždy niečo pochytajú aj oni... vyfotím, nacapím na bránku... O_O :-D

10 P. D. P. D. | Web | 12. listopadu 2012 v 20:25 | Reagovat

no, kdyby byli párkrát spatřeni s krvavýma čumákama, možná by to udělalo svoje... :-D

"neotravujte naše psy. víte, jak je drahý psí šampón a jak jde krev špatně dolů?" :-D

11 JSark JSark | 12. listopadu 2012 v 20:44 | Reagovat

Len načasovať to by bol problém, oni chodia nepravidelne. :-D

12 P. D. P. D. | Web | 12. listopadu 2012 v 20:54 | Reagovat

zmetci, ani spolehnutí na ně není... :-D

13 JSark JSark | 12. listopadu 2012 v 21:07 | Reagovat

No vidíš ich, nemehlá. :D Skúšam presvedčiť otca, aby mu povedal, nech s tým prestane, nebolo to prvý raz. :-?

14 P. D. P. D. | Web | 12. listopadu 2012 v 21:09 | Reagovat

tak hodně štěstí, ať je u vás lepší domluva než u nás.. :-?

15 denice denice | 15. listopadu 2012 v 14:23 | Reagovat

Už chvíli si lámu hlavu, odkud mám zafixované "vlasy jako len", dokonce jsem prošla několik starých pohádek, ale nic. Prostě je to tak, nějaké dědictví po předcích, zapomenuté babiččino vyprávění,kolektivní vědomí nebo cokoli...

16 P. D. P. D. | Web | 15. listopadu 2012 v 15:13 | Reagovat

[15]: :-) já o tom spojení mám taky povědomí, vím, že jsem to čítávala, ale stejně si jako první vybavím "hebký", i když asi to seno bude sotva heboučký :-D prostě ty kytičky mi to narušily :-D  :-D

ale ráda vidím, že většina lidí tady (no, zatím 5:3) tak zdeformovaná není.

17 larkinh larkinh | 15. listopadu 2012 v 18:52 | Reagovat

K té anketě - u mě jsou to asi obě barvy stejně.
Jinak - něčeho jako šafránu vychází spíš z toho, že ten "šafrán" jsou tyčinky té rostlinky, které se používají jako koření - a na jeden gram je potřeba strašně moc tyčinek a je to drahý a proto se tím hodně šetřilo - takže když se něčeho dalo hodně málo, tak se toho dalo "jako šafránu"

18 Elza Elza | 15. listopadu 2012 v 21:01 | Reagovat

No, nevím, u nás se používá obojí - vlasy jako len i oči jako len. Ale pravda, že co se vlasů týče, tak je to u nás v rodině spíš počůraná sláma (až na několik zlatých brunet/ů). *;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama