Vítejte na stránkách věnovaných především HP FF, snad se vám tu bude líbit, snad se budete i vracet. Pokud po sobě zanecháte pár slov, budu moc ráda.
sova.

Změna rozhodnutí

5. srpna 2012 v 2:36 | Paccia Domna |  * Všednost a la Bradavice*
Krátká povídka pro Kathii.jones za její námět - i když asi nedopadla úplně tak , jak měla.

Harry se nadechl před poslední překážkou před třídou profesorky Trelawneyové. Kouzelnická škola, pýcha britské magické obce - a do třídy lezou po žebříku! Poté, co vyšlapou všechny schody v Bradavicích, a pokud se jim povede někde špatně zabočit, tak i vícekrát. Podíval se na Rona. Ten si právě otíral pot z čela a očividně uvažoval nad tím samým. Na co se u všech Merlinových Bradavic plýtvá nápady v tomhle společenství? Nebo se jim tím snaží vynahradit fakt, že v studijním programu chybí tělesná výchova?

"Tak, Harry, lez!" zavrčela za ním netrpělivě Parvati. Ron po ní loupl očima. Kdyby nic jiného, tenhle kurz jim názorně ukázal, že tvoří smíšenou třídu. Ne v tom smyslu, že do ní chodili studenti z Nebelvíru, Havraspáru, Mrzimoru a ten zbytek, ale že se rozdělují na chlapce a dívky. A chlapci lezou po žebříku první.

Vyškrábal se nahoru. Hermiona věděla, proč se na to vykašlat. Tu hysterickou scénu jí nespolkne. Už ne.

Odklopil poklop a protáhl se dovnitř. Zarazil se. Ron to nečekal, takže do něj zezadu narazil. Zatímco za ním tiše nadával, Harry se snažil přijít věci na kloub. Něco tu bylo špatně. Něco nesedělo. Opatrně vlezl do třídy. Všechno bylo na svém místě. Všechny cetky, koberce, gobelíny, záclony, závěsy, ubrusy, rohožky (snad ani Brumbál neví, k čemu jsou tady dobré), každý cucek ležel, visel nebo se válel na svém místě. Obezřetně přešel ke stolku, kde s Ronem většinou sedávali, a usadil se. Očima stále bloudil po třídě. Co tu bylo jiné?

Vzduch!

Snad poprvé, co sem zavítal, se tu dalo dýchat! Žádný těžký pach voňavek, vonných tyčinek a kdovíčeho. Těžké záclony se mírně vydouvaly. Byla otevřená okna! Profesorka Trelawneyová letos poprvé větrala? Chtěl se se svým postřehem svěřit kamarádovi, ale ten se jen svalil na židli a začal se přehrabovat v tašce.

Třída se pomalu zaplňovala, dokonce se začala objevovat první děvčata. Brzy tu budou všichni. Harry s uspokojením zjistil, že není jediný, kdo si všiml, že na profesorku zřejmě přišlo jaro. Jeho spolužáci a spolužačky rozechvěle usedali na svá místa s očekáváním věcí budoucích.

Dočkali se.

S pomyslným úderem začátku hodiny se z míst, odkud se většinou vyloupla rozcuchaná zašálovaná profesorka, vynořila černá postava někoho, koho by tu nikdo z nich nečekal ani ve svých nejdivočejších snech - a Harry už v tu chvíli věděl, že o tomhle se mu zdát bude.

Jako myši hypnotizující jedovatého hada sledovali studenti svého profesora lektvarů, jak se k nim pomalu blíží s Odhalováním věcí budoucích v ruce.

"Myslíš, že si se Snapem dáme čaj a pak nás propustí?" naklonil se k němu Ron a zašeptal mu do ucha.

"Strhávám deset bodů Nebelvíru za vyrušování v hodině."

Harry si povzdechl - a bylo to stvrzeno. Skutečně je to Snape. Dosud mohl doufat, že Trelawneyovou stihla nějaké krutá choroba, ale tyto naděje teď vzaly zasvé. Kdyby to byla ona, mohl by si stoupnout na stůl a zapět árii z Bludného Holanďana, a ona by si ničeho nevšimla.

"Nalistujte si stranu sto sedmdesát pět," začal Snape s výukou.

Harrymu zacukalo v ruce, ale přemohl se a nezvedl ji. Letos už se Snapea jednou ptal, proč zaskakuje za jiného profesora, a nechtělo se mu to opakovat. Raději na sebe nebude upozorňovat, není-li to nezbytně nutné. Bude se tvářit, že tu vůbec není…

"Pane profesore," zatřepotala rukou ve vzduchu Padma Patilová a Snape se k ní rozmrzele obrátil.

"Ano, slečno?"

"Kde je profesorka Trelawneyová?"

"Do toho vám nic není," odsekl a začal sám listovat ve své knize, aby nalezl požadovanou stránku.

Harry se ušklíbl. Na tuhle otázku zřejmě neexistovala jiná odpověď.

"Musí vám stačit, že se dnes necítí nejlépe-" Bože! trhl sebou Harry. Když naposled Snape začal s tímhle vysvětlením, znamenalo to, že má Lupin své vlčí období. To se mu podařilo někde Trelawneyovou pokousat? Jemu se podařilo ji potkat? Než ale stihl rozvinout jakoukoli vizi jasnozřivého vlkodlaka s obřími brýlemi na čumáku, jak s těžkou vůní levandule pobíhá po Zapovězeném lese, Snape dokončil svou větu. "-budete tedy muset oželet jeden ze svých výletů do jiných dimenzí, kde se profesorka většinou pohybuje, a místo toho se budete věnovat studiu." Harry ho poslouchal jen na půl ucha. Co nejpomaleji listoval učebnicí a bavil se představou, co tu asi budou se Snapem dělat. Nevyřčenou otázku všech studentů zodpověděl překvapivě Ron - a Nebelvír přišel o dalších deset bodů za vyrušování.

"Lektvar pro správně vyčištění a vyladění křišťálových koulí?" přečetl nevěřícně Ron náplň kapitoly.

Snapovi se zablýsklo v očích, mávl hůlkou a na stolech se objevily potřebné přísady a pomůcky. "A ten, jehož lektvar nebude na konci hodiny fungovat tak, aby i Potter viděl své neutěšené vyhlídky na závěrečné zkoušky, napíše do příští hodiny na tři listy pergamenu pojednání o důležitosti mločích očí ve vybraných osmi lektvarech."

Neville nešťastně vzdychl. Byl v loji.


***
Ron se otráveně vrtal v jídle, když k nim přiskotačila Hermiona s objemnou učebnicí run. Mrskla jí na lavici mezi sebe a Harryho a pustila se do jídla. V polovině oběda náhle její vidlička ustala v pohybu na půli cesty mezi talířem a jejími ústy.

"Rone!" vyhrkla vyděšeně. "Co se stalo? Jsi nemocný? Měl by ses stavit u madame Pomfeyové."

"Co?" zeptal se Ron tónem Dudleyho, kdykoli po něm někdo chtěl nějakou odpověď, kvůli které by musel zapojit mozek.

"Ty nejíš!"

"Ty bys nejedla taky, kdybys zažila to, co já."

Hermiona se tázavě podívala na Harryho.

"Menší nehoda s lektvarem na hodině věštění," odpověděl ochotně.

Nechápavě zvedla obočí na znamení, že čeká upřesňující vysvětlení.

"Snape zaskakoval za Trelawneyovou."

Hermioniny oči se rozšířily úžasem, a než se Harry nadál, vytáhla zpod hábitu jakýsi podivný přívěšek. Vypadalo to jako přesýpací hodiny, ale kdo by nosil na krku přesýpací hodiny?


***
Harry se nadechl před poslední překážkou před třídou profesorky Trelawneyové. Kouzelnická škola, pýcha britské magické obce - a do třídy lezou po žebříku! Poté, co vyšlapou všechny schody v Bradavicích, a pokud se jim povede někde špatně zabočit, tak i vícekrát. Podíval se na Rona. Ten si právě otíral pot z čela a očividně uvažoval nad tím samým. Na co se u všech Merlinových Bradavic plýtvá nápady v tomhle společenství? Nebo se jim tím snaží vynahradit fakt, že v studijním programu chybí tělesná výchova?

"Tak, Harry, lez!" zavrčela za ním netrpělivě Parvati. Ron po ní loupl očima. Kdyby nic jiného, tenhle kurz jim názorně ukázal, že tvoří smíšenou třídu. Ne v tom smyslu, že do ní chodili studenti z Nebelvíru, Havraspáru, Mrzimoru a ten zbytek, ale že se rozdělují na chlapce a dívky. A chlapci lezou po žebříku první.

"Hermiono, co tu děláš?" zarazil se Ron při pohledu na svou kamarádku. "Vždyť jsi sem přestala chodit, ne?"

"Přemýšlela jsem - a myslím, že jsem jednala unáhleně a že bych tomu měla dát ještě jednu šanci," pokrčila rameny s tajemným úsměvem, kterému Harry nerozuměl.

"Tak lez už!"

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 streetqnektarinka streetqnektarinka | Web | 5. srpna 2012 v 2:50 | Reagovat

pěkně napsané :-)  :-)

2 Chavelierka Chavelierka | 5. srpna 2012 v 9:17 | Reagovat

To mě odrovnalo :-D  :-D  :-D  Nemám slov :-D  :-D
Na tuhle hodinu bych se přišla taky podívat být Hermionou :-D  :-D
Nevill byl v loji a hned dvakrát :-D  :-D
To bylo vážně dobrý :-D  :-D  :-D

3 Kallia Kallia | Web | 5. srpna 2012 v 10:01 | Reagovat

:D Bláznivá Hermiona! :D

4 teriisek teriisek | 5. srpna 2012 v 11:49 | Reagovat

Taky bych se na to šla podívat :-D Moc pěkné!

5 Kathie.jones Kathie.jones | 5. srpna 2012 v 13:31 | Reagovat

Díky! :-D Bylo to úžasný - nejvíc mě dostala představa obrýlenýho vlkodlaka :-D  :-D  :-D Budu se těšit na další tvé výtvory ;-)

6 P. D. P. D. | Web | 5. srpna 2012 v 14:05 | Reagovat

děkuji :-)

a kdyby byly zase nějaké náměty nebo něco, klidně můžete písnout. kamkoli. všechno najdu. :-)

7 JSark JSark | 5. srpna 2012 v 14:22 | Reagovat

Myslím, že keby po Zakázanom lese pobiehal jasnozrivý vlkodlak s obřími brýlemi na čumáku a ešte s ťažkou vôňou levandule, tak všetky miestne príšerky s krikom utečú. :-D
Ďakujem, Hermionina túžba vidieť jasnozrivého Snapa bola pochopiteľná. Tiež by som to chcela vidieť. Ešte keby tak bol omotaný Sibylinými šatkami. :D
Cha, to s absenciou telesnej výchovy zažili u nás na univerzite (našťastie až po mojom doštudovaní) - keďže študenti neúmerne preťažovali výťahy, ktoré bolo treba každých pár dní opravovať, namontovali tam systém, že výťahovať mohol len učiteľ s kľúčom a študentíci všetci pekne behali po schodoch. Bolo to hodne kritizované, potom som hovorila šéfovi katedry, že to mali namiesto telesnej a on si chudák začal šklbať zvyšky vlasov, vraj ho to malo napadnúť. 8-)

8 Elza Elza | 5. srpna 2012 v 18:30 | Reagovat

...u všech Merlinových Bradavic! :D  :D  :D  Nádhera, PD, jako vždy.

9 larkinh larkinh | 5. srpna 2012 v 20:26 | Reagovat

Tak Hermiona boduje :DDD a vize jasnozřivého vlkodlaka s obřími brýlemi na čumáku mě fakt dostala :D

10 Vlkuše Vlkuše | 6. srpna 2012 v 15:25 | Reagovat

To je geniální :D Mě ovšem nejvíc zaujal Snape, jak si i v tom jasnovidectví dovee najít nějaký lektvar :D

11 robin robin | 6. srpna 2012 v 20:51 | Reagovat

Hermiona si nemůže vynechat mimořádnou hodinu :-D pěkný :-D

12 denice denice | 12. srpna 2012 v 21:02 | Reagovat

No jasně, že kluci lezou první, taky bych nestála o to, aby mi kdejaký puberťák koukal pod hábit.
Jasnozřivý vlkodlak v oblaku levandulové vůně je vrchol kapitoly.
A už dávno se celkem otravuji při nekonečných popisech běhu, karate, juda, zápasu a podobných aktivit, ve kterých se vyžívají zejména američtí autoři ff. Myslím, že studenty drží v kondici magie (když se kouzelníci dožívají cca dvou set let) a pak ty kilometry chodeb a schodišť v Bradavicích :-)

13 P. D. P. D. | 12. srpna 2012 v 21:34 | Reagovat

[12]: američtí autoři ff mají v bradavicích karate? docela bych byla zvědavá svého času na severuse :-D děsivá představa. a voldemort.... to by ta závěrečná bitka hned získala jiné grády :-D  :-D "hůlky stranou, vyřiďme si to jako chlapi" :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama