Vítejte na stránkách věnovaných především HP FF, snad se vám tu bude líbit, snad se budete i vracet. Pokud po sobě zanecháte pár slov, budu moc ráda.
sova.

72. kapitola

6. listopadu 2011 v 3:56 | Paccia Domna |  * Pečlivě připravovaný pád Vy-víte-koho II - Neplánovaný pád rytíře v nablýskané zbroji
Pád 2 72Spočítala jsem si, kolik času může Minervě zabrat cesta k nebelvírským kolejím a zpět do jejího kabinetu - a vyrazila ještě o půl hodiny později. Třeba do té doby usne, a když jen tak lehce zaklepu, třeba ji ani neprobudím a budu mít pro dnešní večer vystaráno. Povinnost splněna. Jenže Nebelvír nikdy nespí, jak se mě už od loňska snaží přesvědčit Severus, aby obhájil svou noční paranoiu zvanou Potter, takže tam na mě Minerva už čekala s nevyzpytatelným výrazem, kdy jsem nevěděla, jestli půjdu přímou cestou do Azkabanu (ale nebyla tu žádná eskorta, takže bych mohla zdrhnout), jestli vyfasuju nějaký noční dozor navíc (pokud možno někde nahoře ve věži, uffff, protože jsem mladá a těch pár schodů navíc mě nezabije - na rozdíl od Filiuse) nebo dostanu za úkol pomoct Filchovi s úklidem. Pokud možno bez kouzel. Když za mnou zapadly dveře, rázem jsem se cítila jak ve vězení. Jsou místa, odkud není cesty nazpět. Pro některé. A když vleze Zmijozel dobrovolně do spárů Nebelvíru, přímo si to o to koleduje. Možná jsem měla někomu říct, kam jdu… a že když se do hodiny nevrátím, ať mě jde hledat… Hezká myšlenka, jenže komu? Kdo by mě neposlal do háje? Jedině Zlatoslav. Z bláta do louže.

Přijala jsem nabízenou židli a sklouzla na ni. Obrnila jsem se náležitě zmijozelským výrazem, ať to znamená cokoli, a očekávala cokoli.

"Jdu pozdě," ozvalo se jedno z "cokoli", co jsem neočekávala, a ohlédla se na čerstvě příchozího Severuse. V ruce držel několik pergamenů. Většina profesorů začala hlídky v liduprázdných chodbách chápat jako příležitost k mobilnímu opravování úkolů, někteří začali dokonce i číst letáky z ministerstva. Já vytáhla jakási pojednání o mudlech, co se mi tam válela v kabinetu od chvíle, kdy mi je Charity přinesla. A byla jsem opravdu ráda, že jsem se k nim dostala, protože kouzelníky pojatá mudlovská technika stála opravdu za přečtení. Nikdy by mě nenapadlo, že budu hltat každé slovo z eseje o funkci automatu na sušenky.

Něco se Luciusovi muselo nechat. Díky jeho intervenci byl celý sbor obeznámen se vším, co nám ministerstvo zaslalo, ještě v den, kdy to sovy doručily, a nemuselo se čekat na pravidelný výtah, který nám podával na poradách Brumbál, asi abychom tu kolektivně nezvlčeli. Předhodit tohle ale Minervě jako pozitivum mi nepřišlo jako nejlepší nápad v tuhle chvíli.

Vyměnili jsme si se Severusem pohled "a co ty tu děláš?", evidentně ani jeden z nás netušil nic o přítomnosti druhého. U mě je neinformovanost běžné, ale v jeho případě to bylo na pováženou.

"Severusi, mohl byste ještě chvilku počkat venku? Potřebuju tady s kolegyní vyřešit ještě jednu záležitost."

Překvapeně zvedl obočí, nicméně se beze slova otočil a nechal mě tam zase samotnou. Přinejmenším jsem se mohla utěšovat, že někdo o mně ví. Moc velká útěcha to sice nebyla, ale mohlo to být horší.

"Nebudu chodit dlouho okolo a zeptám se přímo, protože asi víte, proč jste tady."

Kývla jsem. Samozřejmě že vím, proč jsem tady. Od Hagridova uvěznění a Brumbálova suspendování nová ředitelka dospěla k přesvědčení, že na té zmijozelské tendenci vyhledat první scestí a pustit se po něm opravdu něco bude a že by se to mělo začít řešit. A já měla to štěstí, že jsem byla první na řadě.

"Profesor Brumbál na to ale nahlíží jinak a já jeho názor respektuji."

Začala jsem uvažovat, zda si mohu oddechnout. Nechtěla jsem to ale uspěchat, takže jsem zůstala napjatá a čekala, jak to bude pokračovat. Zase tak naivní, že by mě sem Minerva pozvala jen proto, aby mi řekla, že mi Brumbál věří, jsem nebyla. Nenechám se jen tak ukolébat od někoho z Nebelvíru.

"Musím se vás ale zeptat, i když mi to není dvakrát příjemné."

Mně to nebylo příjemné ani jednou.

"Věděla jste, k čemu se Lucius Malfoy chystá?"

Vážně mě zajímalo, co si myslela, že jí řeknu. Žila v přesvědčení, že kdybych o jeho plánech věděla dopředu, teď bych se tu zhroutila a v slzách škemrala o odpuštění?

"Nevím, co si myslíte, ale můj vztah s panem Malfoyem není až tak blízký, jak si asi představujete. Já se nesvěřuju jemu a on se nesvěřuje mně. Takže ne, nevěděla jsem to. Kdybyste se zeptala, jestli mě to překvapilo, asi bych s odpovědí zaváhala, ale nakonec i tam by asi odpověď zněla ne. Nejsem až tak naivní, abych si dělala iluze, že… Zklamalo mě to, to ano… Ale asi nepřekvapilo."

Kývla. Její výraz se nikterak nezměnil, abych si mohla udělat obrázek, zda mi věří nebo nevěří. Kdyby se zeptala, zda na tom nesu podíl, odpověď by byla mnohem obtížnější. Pevně jsem doufala, že ne, ale jistá jsem si být nemohla. Lucius měl na ministerstvu mnoho svých loutek a mnohé tam byly i mým přičiněním.

"Nezmínil se… Nemáte představu, jestli má něco společného s otevřením Tajemné komnaty?"

Nadechla jsem se a vrátila jí její pohled stejně pevně, jako ona hleděla na mě. Hlavou mi vířily myšlenky a tvořily závěry, které se mi ani trošku nelíbily.

Přímost za přímost, dobrá…

"Kdybyste se mě zeptala před tím… incidentem, řekla bych vám, že ne, a věřila tomu. Vlastně si pořád nedokážu představit, že by ohrozil svého vlastního syna… Nebo že by na to Cissa přistoupila… Ale dnes si tím nejsem až tak jistá. Nevím, čemu mám věřit, a už jsem z toho unavená. Každopádně ve stavu, v jakém momentálně jsme, se ho zeptat ani nemůžu. A i kdybych mohla, k čemu by to bylo?"

"Říkáte to, jako byste o těch odpovědích už předem přemýšlela."

Ušklíbla jsem se. "Takže jsem se tady měla zakoktat a začít se ospravedlňovat? Pokud mě chcete z něčeho obvinit, tak do toho. Nejsem dokonalá, mí známí nejsou dokonalí a já dělám jednu chybu za druhou. Nehodlám se tady tvářit, že mě všechno to, co tady říkáte, nenapadlo a že mě to šokovalo. Přemýšlela jsem nad tím, ano… Až tak hloupá taky nejsem, i když jsem ze Zmijozelu. Ale nevím víc než vy."

Netuším, nakolik jsem ji přesvědčila, v každém případě jsem ale byla ráda, když jsem dovnitř mohla vpustit Severuse a opustila bitevní pole. Abych se ale v nejbližších dnech vyhnula možným dalším sociálním interakcím s cílem zjistit skutečnou povahu mého vztahu s Malfoyovými, snažila jsem se během společných chvil (jídlo) pokračovat ve strategii, se kterou jsem započala hned po brumbálově odchodu - vyskytovat co nejblíže Zlatoslava Lockharta. Tím jsem se zcela automaticky dostala mimo hlavní proud a nikdo se se mnou nesnažil zapřádat rozhovor. Kupodivu se mě Minerva nerozhodla kontaktovat ani během volného času, ani během nekonečných dozorů nebo krmení Hagridových mazlíků. Já si zase jako vedlejší produkt rozšířila své obzory o svém kolegovi. Jednoho dne o něm budu moct napsat knihu.

***
"Malfoy mi dnes nabídl místo ředitele Bradavic," oznámil mi Severus a pohodlně se usadil za svým stolem, když se vrátil ze skleníků, kam odvedl na výuku druháky. Miloval tyhle společné výlety naprosto stejně, jako je milovali studenti. Jediný, kdo se v tom vyžíval, byl Zlatoslav. Z jeho pohledu to byly jen další cenné okamžiky, kdy se mohl dětem věnovat a oslňovat je. A náležitě toho využíval. Dokonce za mě občas vzal i dozor v knihovně, aby mohl více na kouzelnickou mládež působit a udělovat jí cenné rady. Tuhle jeho iniciativu jsem z celého srdce vítala a podporovala.

Zůstala jsem na něj nevěřícně civět. "Cože ti Lucius?"

"Malfoy mladší," opravil můj chybný předpoklad.

"Draco Malfoy ti nabídl místo ředitele téhle školy?" zopakovala jsem jeho slova, abych se ujistila, že ho chápu správně.

Přikývl.

"Aha." Víc jsem ze sebe nebyla schopná dostat.

"Čekal jsem trochu víc kolegiálního nadšení, a ty se zatím je tváříš…" hledal správné slovo.

"Tvářím se, protože si to momentálně představuju, tak mě nech, docházím k velmi zajímavým představám."

Opřel se lokty o stůl, propletl prsty a položil na ně bradu. "Tak se tvař, počkám."

Zamračila jsem se na něj. "Právě mě to přešlo."

"Takže první věc, kterou jako novopečený ředitel udělám, bude, že si zjistím, co to máš poslední dobou s mou předchůdkyní na tomto postu. Posledních čtrnáct dní mezi ní a sebou držíš Lockharta jako štít."

Myslela jsem si, že jsem nenápadná. Ouha.

"To je to tak vidět?"

"Když se na to soustředíš a když jsi výjimečně dobrý analytik lidského chování…" připustil skromně.

"Máš veškerý můj obdiv."

"Obdiv nepotřebuju, já vím, že jsem dobrý. Chci odpověď."

"Ženská rivalita?" nadhodila jsem první možnost, co mě napadla.

Přimhouřil oči. Samozřejmě že mi tu blbost nevěřil. Byl přece špičkový analytik. Nicméně rozhodl se hrát se mnou. "Rivalita v jaké oblasti?"

"Když jsi tak skvělý analytik, tak sis přece musel všimnout, že středobodem našeho vesmíru jsi ty. A když tu není Brumbál, vliv na tvou maličkost může mít velké mocenské důsledky."

"Takže se mi snažíš sdělit, že vedle Minervy jsi ty má další konkurentka na nejvyšší post v hierarchii téhle vzdělávací instituce."

Přeložila jsem si jeho větu a usmála se na souhlas.

"Víš, že bych si to mohl zjistit," výhružně se usmál on.

"Vlezeš mi do hlavy, a garantuju ti, že toho budeš nadosmrti litovat."

"K tomu ani nepotřebuju garance. To vím i bez tvého ujištění. Navíc nejsi jediná, od koho si to můžu zjistit."

"Hodně štěstí u Minervy," odsekla jsem a opustila sklepní prostory.

Proč já jsem tam vlastně lezla?

Vzpomněla jsem si až na chodbě a udělala čelem vzad.

"Severusi, jak jsi na tom s páchníky a zlatohlávky, Poppy skoro došly zásoby, ani nechci vědět do čeho."

"To se nedivím, zlatohlavy aby dnes člověk pohledal…"

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 gleti gleti | 6. listopadu 2011 v 5:54 | Reagovat

Představa Severuse, jak vyzvídá u Minervy, je dokonalá. Chudák Julia dlouhodobý pobyt ve společnosti Lockharta bych nepřála ani nepříteli.

2 Elza Elza | 6. listopadu 2011 v 11:42 | Reagovat

/ Jenže Nebelvír nikdy nespí/ :-)
/příležitost k mobilnímu opravování úkolů/ To si nějak nedovedu představit. I když... Jo! Dovedu! A sakra... to jsem si raději představovat neměla... :-D
/Mně to nebylo příjemné ani jednou./
/Jednoho dne o něm budu moct napsat knihu./ :-D
/"Tak se tvař, počkám."/
Jo, jo, to bylo opět moc pěkné, PD.

3 JSark JSark | 6. listopadu 2011 v 12:29 | Reagovat

Predstava učiteľov, ako pobiehajú po chodbách a zároveň opravujú úlohy... jeden sa čuduje, že sa o toho hada nepotkli. :-D
Ach jo, niekto ma poľutujte, nechala som sa uvŕtať do prezentácie  prvej časti dizertačky pred celou katedrou ako nácvik pred skúškou. 8-O Začínam panikáriť a zmocňuje sa ma pocit skazy. :-x

4 P. D. P. D. | Web | 6. listopadu 2011 v 20:33 | Reagovat

JSark: Držím všech pět palců, ať to dopadne dobře. Já, když se tak občas doslechnu jména lidí, co by mi pak měli na konci sedět a zkoušet mě, jdou na mě mdloby. Takže opravdu nezávidím a soucítím s tebou. Kdy to děláš?

5 JSark JSark | 6. listopadu 2011 v 21:02 | Reagovat

Prezentáciu mám zajtra po druhej a dizertačnú skúšku niekedy po 15. novembri, termín ešte nie je stanovený. Klasika. :-!
Vďaka. Päť? Ty máš päť palcov? ???
Keď vidím niektorú z profesoriek, ktoré ma budú skúšať, tiež som na omdletie. Tak si to idem zajtra nacvičiť. 8-O

6 P. D. P. D. | Web | 6. listopadu 2011 v 21:09 | Reagovat

už zítra? br, tak to se ani nedivím. hlavně pevné nervy a večer se ozvi, ať víme, jestli žiješ... :-)

já jsem mutantík. mutant and proud :-D

7 Lily Lily | 7. listopadu 2011 v 0:09 | Reagovat

Jáj pěkný.. fakt se bavím.. Tak Severus chce zjišťovat info.. hm.. opravdu se mi líbí jak chtějí všichni vědět co má s Luciem:) Jo docela by mne zajímalo, jak Severus ví, že jí nemá líst do hlavy?Už to někdy zkoušel?? Budu si muset povídku přečíst eště jednou (hurá mám důvod). Akorát kde najít ten čas??? diplomka se sama nenapíše :-? Nenudí se tu někdo?? potřebovala bych tak asi 70 stránek:))

8 P. D. P. D. | Web | 7. listopadu 2011 v 15:28 | Reagovat

nevzpomínám si, že bych psala, že se o něco takového vážně pokoušel nebo že by měl zájem takovýmhle způsobem něco zjišťovat. spíše jsem měla na mysli, že  ta představa ho nějak nenaplňuje nadšením.. :-D
ale tím ti nechci ten důvod vyvracet, to ani v nejmenším.. :-D
jestli seženeš někoho na diplomku, dáš mi potom kontakt? potřebovala bych na dizertačku.... :-!

9 kris.ta kris.ta | 7. listopadu 2011 v 15:50 | Reagovat

Díky! Po naprosto šíleném dni alespoň trocha rozptýlení :-D  :-D Těším se na další, snad brzy... ;-)  :-) P.S. mě by vážně zajímala reakce Snapea, kdyby Julii vlezl do hlavy a viděl to, co by vidět neměl... :-D

10 JSark JSark | 7. listopadu 2011 v 19:01 | Reagovat

Žijem, ale len tak tak. :-( S nadšením zisťujem, že čo mi mal opraviť školiteľ, mi teraz opravila polka katedry. Týždeň pred skúškou. Úžasne príjemné. :-|  :-(

11 P. D. P. D. | Web | 7. listopadu 2011 v 20:26 | Reagovat

[9]: asi jako kdyby vlezl do hlavy jakýkoli ženský... :-D  (nebo zlatoslavovi)

[10]: ale zase lepší, než se to dozvědět až u zkoušky, ne? vzpomínám, že u nás třeba spousta lidí dostala posudky na diplomku až na chodbě, těsně než šli do učebny na obhajobu... na co vůbec píšeš dizertačku? (omlouvám se, jestli jsem se už ptala a zapomněla...)

12 JSark JSark | 7. listopadu 2011 v 21:00 | Reagovat

Myslím, že ešte nepýtala. Ak hej, tiež si to nepamätám. :-) Niečo na tému akým spôsobom sa v Rusku vládlo za Putina, v jeho prvých volebných obdobiach. S ohľadom na dnešné výhrady (že vraj nepoužívam dobre pojem režim) ho asi budem musieť upraviť. :-(
Ja viem, že lepšie ako na skúške, ale štve ma, že mi to nepovedal školiteľ. Pred katedrou to bol pekný trapas, vyzerala som ako debil. A navyše som teraz trochu rozcitlivená (poznáš to hnusné obdobie v mesiaci), to vždy smoklím kvôli každej blbosti. :-!

13 P. D. P. D. | Web | 7. listopadu 2011 v 21:17 | Reagovat

hm, takže neptala. tohle bych si pamatovala...
to je od školitele taky pěkná podpásovka, že na to pořádně nekoukl. já se toho taky docela děsím, asi budu muset psát dost alibisticky, protože jsem bez odbornice na konzultaci... ale v komisi odborníci budou - a bohužel ti největší, tak nevím, jak mi to projde. (dojdu-li tam) když se ale vrátím k diplomkám, měli jsme tu borce, co si dovedl slečny k obhajobě a ty nakonec dostali trojku - protože oponentka navrhla blbou známku a on se připojil - a pak ještě připustil, že to ani nečetl, že jen vyšel z jejího posudku... nebo borka, co svý diplomanty u obhajoby záměrně potápěla... tohle chování naprosto nechápu. vždyť jde i o vizitku pedagoga, jak je schopen své studenty k něčemu dovézt...
ale přinejmenším víš, na co se připravit, aby tě tam nezaskočili..

14 JSark JSark | 7. listopadu 2011 v 21:28 | Reagovat

Ten môj to čítal, ale inak to odflákol. Je docent, tak kruci musí vedieť, že som niečo robila ako sa nemá. :-(
To vážne? A to ho nechali? Keď pripustil, že to nečítal, to je teda sila. ???
No dúfam, mám týždeň na prerobenie. :-!  :-x

15 P. D. P. D. | Web | 7. listopadu 2011 v 21:41 | Reagovat

tak on se nepochlubil před komisí, ale řekl to přímo dotyčné studentce. proto jsem si já třeba diplomku i dizertačku primárně zadávala u lidí, kterým věřím, znám je a vím, co čekat. téma bylo až druhotné (to je studijní přístup :-D )

za týden se dá stihnout spousta věcí. nikdy to člověku tak nepálí, jako když mu - slovy lidu - "hoří koudel u prdele"... a teď by ti s tím nepomohl, i když už je trošku pozdě?

16 JSark JSark | 8. listopadu 2011 v 10:59 | Reagovat

Teraz už viem, čo približne mám robiť, a on tento týždeň učí kdesi v ri... v Prešove, takže stretnutie nehrozí. Skúsim z neho niečo vyraziť mailom.
Inak som si od jedu skoro uhryzla jazyk, pretože časť tých teórií som tam vrazila na naliehanie profesorky, ktorá má na starosti doktorandov (tým jemným nenápadným nátlakom typu "bolo by dobré, aby ste to tam mali"), no povedz nie niekomu, kto bude na čele skúšobnej komisie. :-? A včera úplne pokojne zahlásila, že s tým som sa vôbec nemala zaoberať. ;-)
Tiež dúfam, že ma tá kúdeľ vyburcuje k nejakej aktivite. 8-O

17 P. D. P. D. | Web | 8. listopadu 2011 v 11:27 | Reagovat

to je taky borka :-D  no, ale kdo by se na ty učitele mohl zlobit? :-D  :-D

18 JSark JSark | 8. listopadu 2011 v 14:31 | Reagovat

Napríklad ja. :-?

19 P. D. P. D. | Web | 8. listopadu 2011 v 15:28 | Reagovat

a to jsi k tomu neměla ani žádné vyjádření oponenta? nebo všechno až za týden?

20 JSark JSark | 8. listopadu 2011 v 18:56 | Reagovat

Mám to až za týždeň (presný deň netuším 8-O), vyjadrenie oponenta bolo absolútne priaznivé, namal ani jednu výtku. No pochopíš to? :-?

21 P. D. P. D. | Web | 8. listopadu 2011 v 19:16 | Reagovat

a nevycházejí tam ostatní spíše z posudků? jestli to funguje podobně jako u diplomky... maximálně si přečtou shrnutí... to by snad nemusel být problém..

22 JSark JSark | 8. listopadu 2011 v 20:05 | Reagovat

Nie, oni potvory to ozaj čítali, ono doktorandských prác je menej ako diplomových. A majú pocit, že proste základný koncept celej práce je zlý. V tom samotnom problém ani nie je, štve ma, že mi to neopravil školiteľ.
Pointa - vybrala som si teoretické modely, že keď popíšem vládnutie v Rusku, vyberiem si z nich čo bude najviac sedieť. Ale po mne sa chce, aby som si vybrala jeden a ten aplikovala. Čo mi príde divné, pretože sa mi môže stať, že sa dostanem len ku konštatovaniu: no tak takýto politický systém Rusko nie je. Aký zmysel potom práca bude mať, to netuším.

23 P. D. P. D. | Web | 8. listopadu 2011 v 20:11 | Reagovat

to mi ani netvrď, že to čtou všichni... i když u nás pochybuju, že by na to zasedla celá komise... (aspoň teď se tím utěšuju....)
jaký smysl? no, někdo musí objevit a popsat cesty, co nikam nevedou... :-D

24 JSark JSark | 8. listopadu 2011 v 20:24 | Reagovat

Ďakujem pekne. :-D

25 P. D. P. D. | Web | 8. listopadu 2011 v 20:29 | Reagovat

rádo se stalo, já pomáhám ráda... :-D

26 evi evi | Web | 13. listopadu 2011 v 12:21 | Reagovat

Hm, využívat Zlatoslava jako štít, to je dobrý nápad:D

27 Chavelierka Chavelierka | 25. února 2012 v 18:54 | Reagovat

Severusovo ego by se dalo srovnat s Luciusovým :-D  :-D  :-D
Minerva tajemnější než hrad v Karaptech a je jí to houby platné :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama