Vítejte na stránkách věnovaných především HP FF, snad se vám tu bude líbit, snad se budete i vracet. Pokud po sobě zanecháte pár slov, budu moc ráda.
sova.

13. kapitola

26. ledna 2010 v 14:54 | Paccia Domna |  * Pečlivě připravovaný pád Vy-víte-koho II - Neplánovaný pád rytíře v nablýskané zbroji
Tak, tohle je zatím poslední, já se jdu učit a depkařit. Tímto se oficiálně loučím, asi umřu. P. D."Opravdu by je nechal vyloučit?" zeptal se Zlatoslav, zatímco zkoumal obsah jednotlivých mís a táců a rozhodoval se, jestli posnídá kaši, rybu nebo topinku. Měl na mysli Severuse a onu hypotetickou možnost, že by Potter a Weasley patřili do Zmijozelu, čímž by spadali do jeho pravomoci a onby tak mohl rozhodnout, zda je vyloučí nebo si ty klenoty bradavického dorostu ponechá v záloze pro další léta.

Podívala jsem se na Severuse. Ten měl dávno jasno v tom, že nade vší pochybnost to nebude kaše, co dnes nebo kdykoli jindy pozře, a tudíž váhal jen mezi topinkou a rybou, přičemž dával jasně najevo, že je to rozhodování, jako by se měl postavit z bláta do louže. Potíže se školní stravou totiž spočívaly v tom, že se konzumovala ve škole - a to nebylo prostředí, které by Severus nějak miloval a které by podporovalo jeho apetit. Ať jedl cokoli, tvářil se, že žvýká polystyren.

"Ne," odpověděla jsem po krátkém zamyšlení. "Kdyby patřili do Zmijozelu, tak jim přidá každému deset bodů a pochválí je, že jsou schopni konstruktivně uvažovat a poradit si v každé situaci."

Rolanda, která seděla kousek od nás a zaslechla náš rozhovor, se rozkašlala. Zřejmě zalitovala, že si vzala topinku a ne kaši, protože ta by jí v tu chvíli nezaskočila a ona by se nezačala dusit.

Severus mlčel, ale celou svou bytostí vysílal naprosto jasně čitelné signály.

Než stačil Zlatoslav zjistit, že je to nespravedlivé, a podělit se se mnou o ono zjištění, rozlehl se celou síní ohlušující křik. Lekla jsem se tak, že jsem si o topinku skoro vylomila zub, a Rolanda, která stihla na krátkou chvíli popadnout dech, se začala dusit dalším soustem. Severus naštvaně prohlížel stoly, aby zjistil, kdo může za tohle nečekané ranní oživení. Obvykle kontroloval stoly v pořadí: Nebelvír, Havraspár, Mrzimor, Zmijozel, ačkoli většina profesorů volila pořadí: Zmijozel, Nebelvír, a pokud se náhodou původce nenacházel mezi těmi dvěma prvně jmenovanými, překvapeně nahlédli i do zbývajících dvou kolejí.

Já nepátrala, já počkala, koho vypátrají oni. Je zbytečné provádět nějakou práci několikrát, ne?

Když jsme si tedy všichni vyslechli hlas paní Weasleyové, jež zatlačil jejího syna až pod stůl a způsobil, že se barva jeho tváře vyrovnala barvě jeho vlasů, napadlo mě, proč tolik rodičů vyhrožuje studentům v Bradavicích, že jestli ještě něco vyvedou, tak je vezmou ze školy domů. Proč mně takhle naši nikdy nevyhrožovali?

Až po nějaké době, kdy hlas milující matky utichl, jsem si uvědomila, že hlas milující matky utichl. Nevím, jak tomu bylo u ostatních, ale já slyšela jeho ozvěnu v uších ještě dost dlouho poté.

Zlatoslava dokonce na chvíli připravil o řeč, ale nevím, jestli zrovna tohle je nejvhodnější způsob, jak toho docílit.

"Jdu na vzduch," oznámila jsem, když se zvonění v mých uších trochu ztlumilo, vzala si topinku na cestu a zvedla se k odchodu.

"Jdu s vámi," blýskl Zlatoslav svými bělostnými zuby a vyskočil ze židle.
Severus se zvedl také, ale ne proto, aby nás následoval, ale aby rozdal rozvrhy své koleji.

***
"To je přece Vrba mlátivá!" zvolal Zlatoslav a hnal se ke stromu, jehož se zrovna snažila Pomona uklidnit, aby mu zavěsila na pásku poslední polámané větve. Vzápětí se Zlatovláskovi dostalo zjištění, proč se vlastně ten strom tak jmenuje a že pobíhat kolem něj není ten nejlepší nápad, jaký se vám může v hlavě zrodit. K jeho velkému štěstí byl ale neobyčejně mrštný a dovedl před útoky naštvaného stromu včas uskočit.

Pomona ovšem takové štěstí neměla.

Pokud bychom si udíleli body mezi sebou, Zlatoslav by právě klesl hodně hluboko. A ještě hloub, když začal Prýtové líčit, jak bohaté zkušenosti s těmito stromy má a jak by měla nejefektivněji při svém počínání postupovat. Rozhodla jsem se vyklidit pole a nechat ty dva, ať si vymění své zelinářské zkušenosti.

Nemusím vědět všechno. Chodila jsem do Zmijozelu, dokážu oddělit zbytečné znalosti od nezbytných. A nezbytné je jen vědět, kde co najdu. To je základ.

Detaily se vyřeší samy.

Kdybych věděla, že se jí bude věnovat celou cestu až ke skleníkům, tak bych… no, asi bych odešla taky, jen asi trochu rychleji…

A kdybych věděla, že pak svou pozornost zaměří na Pottera… Severus by měl radost.

***
Sešli jsme se až na obědě.

A rozešli hned po něm, protože na nádvoří zpozoroval Zlatoslav Pottera a šel se fotit a házet zářivé úsměvy mezi přítomné studenty. Zatímco držel vykuleného chlapce kolem ramen a sypal do něj svá životní moudra, kde se vzal, tu se vzal, vynořil se vedle mě Severus a s pobaveným úšklebkem sledoval scénu, kterou nenápadně opouštěli všichni zúčastnění mimo těch dvou. I když Potter by, jak se tak zdálo, taky nejradši vzal kramle.

"Skoro si začínám myslet, že ten chlap má něco do sebe," prohlásil a přímo se pásl na Potterově výrazu, který očividně absolutně netušil, která bije.

"Tak tohle radši neříkej před Pomonou."
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 kris.ta kris.ta | 26. ledna 2010 v 15:31 | Reagovat

neumírej..ono se to už nějak přežije ;-) popravdě Zlatoslava už začínám mít plné zuby..kde jen bere tolik energie ? asi bych ho zabila kdyby na mě byl přilepený jak ocas. :-D snad zase někdy brzy přibude nová kpitolka, a když néé ,tak si holt počkáme no  :-D jinač držím palce ať to do té hlavy jde rychle. ;-)

2 Elza Elza | 26. ledna 2010 v 18:07 | Reagovat

Až po nějaké době, kdy hlas milující matky utichl, jsem si uvědomila, že hlas milující matky utichl.  :-D
Neumírej, depku lze přežít. I učení. Tedy občas. Ale jsou mezi námi i tací, kteří je přežili. Dokonce jsou mezi námi pouze tací, kteří je přežili - neboť ti druzí již mezi námi nejsou. Hmm... Tak tu koukej zůstat!  :-P

3 Sisa (Tachi) Sisa (Tachi) | Web | 26. ledna 2010 v 19:12 | Reagovat

Oh, merline! To bolo skvelé!:D Len tak ďalej;) A neumieraj, ono depka ide v závese učeniu, takže keď prejde ono odporné obdobie, v ktorom je nutné sa príliš veľa učiť, dosť často prejde aj ona depka. Vytlačí ju tá hrozná radosť, že mozog nemusí denne pobrať toľké množstvo vecí, ktoré aj tak nechcem vedieť. Teším sa na ďalšiu kapču a prajem veľkú kapacitu mozgu.

4 JSark JSark | 26. ledna 2010 v 20:21 | Reagovat

Prosím, hlavne žiadna smrť. Čo by sme si počali? Za chvíľu by sme išli za tebou, v dôsledku abstinenčných príznakov. 8-O
Smiala som sa na všetkom, hlavne na tom, ako by Sevie reagoval, keby boli zo Slizolinu (konštruktívne uvažovanie) a potom ako rozdielne profesori kontrolujú stoly: Sevie najskôr Chrabromil a ostatní najskôr Slizolin. :-D

5 P. D. P. D. | 27. ledna 2010 v 19:48 | Reagovat

Smrt se na chvilku odkládá, změna termínu... Všechno se protáhne, parááááááááda ... No, tak zkusím v mezidobí něco napsat...

6 KiVi KiVi | 27. ledna 2010 v 22:08 | Reagovat

U týhle scénky jsem Harryho vždycky hrozně moc litovala :D chudák :D ode mě by lítaly avady :D A nedepkuj xD věř v konec světa 2012 :D:D:D to mi vždycky zvedne náladu xD

7 P. D. P. D. | 27. ledna 2010 v 22:12 | Reagovat

Jo, to mně taky... Ale jestli nenakoupím dárky - a konec nebude, tak se asi po***, protože kdo to pak má za jeden dva dny stihnout.

8 isis25 isis25 | 27. ledna 2010 v 22:59 | Reagovat

taky jsem si myslela, že umřu, ale už mám semestr hotový a ty to taky zvládneš! Zase jsem se s kapitolkou dobře pobavila - haha, co by udělal Severus, kdyby kluci byli ve Zmijozelu - to máš pravdu. Zkoumání podezřelého zvuku - nebelvír a zmijozel - tak to je přesné. Je skoro fakt, jakoby tam ty další dvě koleje nebyly. N a Z si vystačí sami.

9 P. D. P. D. | 27. ledna 2010 v 23:17 | Reagovat

No, já už mám za sebou semestrů deset... :D  A teď si jedu pokračko, takže zkoušky tak nějak všeobsažné a před komisema, kolokvia se zápisem, no děs. A jelikož jsem teď začala, tak pořádně nevím, co kde očekávat a tak. Člověk si říká, že když už má uzavřeno, tak vlastně o moc nejde, ale stejně... A už se předpokládá, že tu látku známe (když už z toho máme ty státnice, že? ), což nevím jak u jiných, ale u mě to moc neplatí... A když neučím SE, tak učím, takže nervy mám furt a nevím, co z toho je horší  :-D Proto je tohle pseudodílko tak trochu tendenční... :-D

10 JSark JSark | 28. ledna 2010 v 10:09 | Reagovat

Učíš? O_O Kde, koho, čo? ???

11 P. D. P. D. | 28. ledna 2010 v 11:47 | Reagovat

Njn, život je pes a Pac je úča... :-D Proč myslíš, že nemám ráda Pottera a ostatní studenty a nadržuju každýmu z profesorského sboru?  :-D  :-D  :-D

12 P. D. P. D. | 28. ledna 2010 v 13:14 | Reagovat

Kurnik, teď to prasklo - a mám po čtenářstvu... Tak sbohem, bylo mi s vámi hezky a měla jsem vás ráda... :-(

13 kris.ta kris.ta | 28. ledna 2010 v 13:20 | Reagovat

:D nevim jak ostatní, ale já zůstanu..Kde jinde bych se při čtení tak nasmála? ;-)

14 P. D. P. D. | 28. ledna 2010 v 21:47 | Reagovat

Ó, díky :-)  První vlašťovka.

15 larkinh larkinh | 28. ledna 2010 v 21:49 | Reagovat

Žádný sbohem, mě se tvoje psaní líbí, mě se jen tak nezbavíš. Neučíš náhodou chemii nebo biologii?

16 JSark JSark | 28. ledna 2010 v 21:54 | Reagovat

Prečo by som prchala, drahá kolegyňa. :D

17 P. D. P. D. | 28. ledna 2010 v 22:23 | Reagovat

larkinh? Bižuli????   :-! Nesnážela jsem naši profesorku na biologii... Chemii??? :-! Naše chemikářka mě neměla ráda... Čestně zde přiznávám, že z chemie ani bižule vím kulový a měla jsem noční můry, když jsem musela šáhnout na ty kahve s naloženými ploštěnkami, potaženými bílým slizem, ze kterýho se mi chtělo zvracet... Nevadilo mi po částech přenášet lidskou kostru, to v klidu, ale hrábnout na sklenici s tímhle...  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  Z chemie jsem uměla věci jen do písemky. Napsáním pro mě skončily...  A gymplem pro mě skončila i chemie a biologie. Myslím, že oblast chemie a bilogie je tím o mnohé ochuzena...

JSark:  :-) Člověk vždy rád potká nové pedagogy...  :-D  Ale já jsem takový polopřeběhlík... A přemýšlím, že přeběhnu úplně, vědět kam... Situace ve školství se mi zdá poněkud na dvě veci a rozhodla jsem se, že nikdy nebudu mít děti... :-D

18 larkinh larkinh | 28. ledna 2010 v 22:37 | Reagovat

škoda... potřebovala  bych doporučit nějaké dobré učebnice pro samouky :-/

19 P. D. P. D. | 28. ledna 2010 v 22:50 | Reagovat

Promiň mi mé selhání... :-(

20 soraki soraki | 29. ledna 2010 v 7:40 | Reagovat

P.D. Nejsi moje ségra? Taky úča, taky nechce děti... zmateně kroutí hlavou :-D

kapitola bezvadná - neměla chybku, souhla převeliký s JSark a isis25, holky to řekly za mně :-D

21 JSark JSark | 29. ledna 2010 v 14:34 | Reagovat

Soraki: to tiež môžem byť tvoja sestra. :-D Deti? Brrrrr. :-x
P.D.: Prebehlíctvo, no, ja o tom tiež uvažujem, ale zatiaľ uvidím, ako mi dopadne doktorandské (ešte dva a pol roku) a ako sa vyvinie naše vysoké školstvo (zatiaľ nič moc). :-! Ozaj, čo učíš?  ???

22 P. D. P. D. | 29. ledna 2010 v 15:13 | Reagovat

Jedna velká pedagogická rodina tady... :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  To abych sem začala dávat i nějaké odborné články, ať tu zvednu úroveň... 8-)

JSark: No, taky mám dva a půl roku... A ještě zkoušku teď, br... Jinak momentálně učím jen seminář na uni, učila jsem rok na gymplu češtinu s němčinou, to mě tak nadchlo, že jsem si řekla, že než práce, tak radši znova studium. Absolutně nechápu, k čemu mi bylo pět let studia. Spíš bych potřebovala praxi v cirkuse - něco komen opic a divý zvěře, dlouholetou úřednickou praxi a zbrojní pas. Bohužel mi to došlo pozdě, do tý doby jsem se snažila to praktikovat v duchu hesla: Vždyť jsou to skoro dospělí lidé, s těmi se domluvíte... No, když to do tebe hučej pět let, tak tomu uvěříš... Teď bych chtěla k rukám toho mizeru, co to vymyslel... Jinak teď v zimáku jsem učila na jazykovce jeden individuál, o což jsem přišla, když jsem na 14 dní vypadla učit přistěhovalce do vídně němčinu... Takže teď spíš jen sem tam překládám, sem tam nějakej intenzák z nějaký jazykovky, ale hlavně ta uni...

23 JSark JSark | 29. ledna 2010 v 18:59 | Reagovat

Hm, tak pozerám, že ani v Čechách to školstvo nie je o veľa lepšie ako u nás... 8-O Ja zatiaľ so študentami vychádzam (sú to dospelí ľudia), len občas zisťujem, že v prípade nepresného definovania mojich požiadavok si tak trochu robia čo chcú. Zase na druhú stranu, za tie mizerné peniaze, čo mi platia... nech si zavyvádzajú. :-D
Hm, nemčina, to ako prekladáš z nemčiny, hej? Nechceš prekladať jednu nemeckú poviedku? Je ako zakliata, prekladali ju už dve autorky...:-?

24 P. D. P. D. | 29. ledna 2010 v 19:14 | Reagovat

JSark: To je fakt, s těma prachama ani člověk nemá motivaci se nějak moc snažit...Ale může býtg hůř.

No, momentálně překládám do nj nějakou historii hornictví. Na povídku klidně kouknu někdy v LS, jestli bude čas... Ale moc neslibuju, protože jestli je to dlouhý, mám problémy vydržet u češtiny... :D

25 evi evi | Web | 31. ledna 2010 v 17:09 | Reagovat

Hulák od Molly - no to je naprosto boží:D

26 Chavelierka Chavelierka | 11. února 2012 v 16:31 | Reagovat

Kdo z obyvatel hradu je asi nyní největší chudák? :-D  :-D  Každý si Zlatoslava užívá plnými doušky :-D  :-D  :-D Dala bych si topinku :-?

27 kopapaka kopapaka | E-mail | Web | 13. ledna 2013 v 20:19 | Reagovat

[24]:"Kdyby patřili do Zmijozelu, tak jim přidá každému deset bodů a pochválí je, že jsou schopni konstruktivně uvažovat a poradit si v každé situaci."
Furt si stěžujou na Minervu, Albuse a... ne že bych byl překvapenej, že by nadržoval... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama